حکمت با طعم درد
آرمانخواهی انسان، مستلزم صبر بر رنجهاست
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 آذر 1391 توسط محمدقائم خانی

فرآیند جدید جذب هیات علمی (1)

 

اشاره: بسیاری فرآیند جذب هیئت علمی در دانشگاه را از نقاط ضعف اساسی نظام آکادمیک می‌دانند. با اینحال مدتی است که بر اساس آیین‌نامه های جدید وزارت علوم فرآیند قبلی مورد بازنگری قرار گرفته است. درباره ارزیابی فرآیند جذب جدید از دو نفر از کسانیکه به نحوی با این فرآیند مرتبط بودند نظرخواهی کردیم: جناب آقای مهندس احمد تنه کار، فارغ التحصیل ام.بی.ای شریف و مسئول دبیرخانه هیأت اجرایی جذب دانشگاه شریف و یکی دیگر از فارغ التحصیلان دکترای دانشگاه که به دلایل روشنی (!) نخواستند نامشان درج شود. بدیهی است مهاجر از نقد و نظر تمامی اساتید و دانشجویان استقبال می‌کند.

 

در خصوص فرآیند جدید جذب هیات علمی که مطابق آیین نامه های جدید وزارت علوم مدتی است در دانشگاه شکل گرفته است، مزایا و معایبی مطرح است که بنده ابتدا به توضیح کلی این فرآیند می پردازم و سپس معایب فرآیند قدیمی را توضیح می دهم.

مطابق آیین نامه جدید جذب هیات علمی وزارت علوم و تحقیقات در هر دانشگاه هیاتی مشخص متشکل از اعضای حقیقی و حقوقی با عنوان هیات اجرایی جذب مسئول سیاستگذاری کلان جذب اعضای هیات علمی مطابق آیین نامه های وزارت علوم می باشد. هیات اجرایی جذب در هر دانشگاه دارای سه واحد اصلی می باشد: کارگروههای صلاحیت علمی، کارگروه صلاحیت عمومی و دبیرخانه هیات اجرایی جذب.

در فرآیند جدید متقاضیان استخدام طی فراخوانهای رسمی وزارت علوم نسبت به ثبت نام از طریق سایت مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم اقدام نموده و اولویتهای دانشگاهی خود را معرفی می کنند. بعد از برگزاری فراخوان، دانشگاهها اقدام به بررسی پرونده متقاضیان از دو دیدگاه علمی و عمومی می نمایند. صلاحیت علمی متقاضیان توسط کارگروههای علمی جذب دانشکده ها انجام می شود، این کارگروهها متشکل از رئیس دانشکده به عنوان رئیس کارگروه، سه نفر از اعضای هیات علمی دانشکده به طور ثابت و مدیران گروهها حسب مورد تخصصی می باشند. و بر این اساس دانشکده ها اصلی ترین مرجع تایید صلاحیت علمی متقاضیان هستند. همچنین صلاحیت عمومی افراد نیز در کارگروه مشخصی متشکل از اعضای حقیقی و حقوقی در دانشگاه مورد بررسی قرار می گیرد. نتایج این کارگروهها توسط دبیرخانه هیات اجرایی جذب جمع آوری شده و برای نظر نهایی در هیات اجرایی جذب دانشگاه که سیاست گذار اصلی جذب هیات علمی در هر دانشگاه می باشد، طرح می نماید.

در فرآیند قدیم جذب هیات علمی به صورت جزیره ای و غیر متمرکز انجام می شد، به این نحو که هر گروه و دانشکده ای مستقلاً نسبت به شناسایی و ارزیابی افراد اقدام نموده و سپس نیروهای مورد تایید خود را به دانشگاه جهت تایید نهایی و انجام امور استخدامی معرفی می کرد. دانشگاه هم کمیته ثابتی را برای بررسی پرونده­های ارسالی همه دانشکده­ها مشخص کرده بود که به عنوان کمیته علمی تایید نهایی علمی بر عهده آنان بود. این فرآیند معایب بسیاری داشت که باعث شد سیاستگذاران بخَش آموزش عالی کشور به فکر طرح متمرکز کردن آن بروند، بعضی از معایب مهم فرآیند قدیم به شرح ذیل می باشند:

مشخص نبودن درگاه ورودی برای متقاضیان و عدم وجود اطلاع رسانی جامع

در سیستم گذشته هیچ گونه ورودی مشخصی برا ی متقاضیان وجود نداشت و تنها عده خاصی امکان طرح تقاضا داشتند، این خود با عدالت تناقض دارد و دانشگاه را از ظرفیت کامل نخبگان محروم می کرد. یکی از مزیات سیستم متمرکز فراخوانهای عمومی و با زمانبندی مشخص می باشد.

توسعه ناهمگن دانشکده ها و گروههای آموزشی مختلف

در فرآیند جذب قدیم با  توجه به اینکه جذب به صورت جزیره­ای و توسط گروههای آموزشی و دانشکده ها انجام می شد، بعضی دانشکده ها که فعال بودند به سرعت به لحاظ تعداد اعضای هیات علمی و شاخص استاد به دانشجو رشد می کردند اما دانشکده های دیگر عقب می افتادند و این موجب توسعه ناهمگن دانشکده­های مختلف شده است.

برخوردهای سلیقه­ای، شخصی و گروهی

در هر سازمان و اجتماعی عدم وجود ضابطه و قانون منجر به بروز برخوردها و دیدگاههای سلیقه­ای، شخصی و جناحی می شود، این یکی از آفتهای بزرگ سیستم قدیم جذب هیات علمی در دانشگاهها بود که در نهایت منجر به ضعف علمی دانشکده ها می شد، به طور مثال در بعضی دانشکده ها شما شاهد شکل گیری گروهها و باندبازیهای خاصی می شدید که بزرگترین آفت برای توسعه علمی دانشگاه ها است.

عدم نگاه جامع به مقوله منابع انسانی دانشگاه و سیاست گذاری کلان

امروزه فرآیند جذب، نگهداری و ارتقاء منابع انسانی جزء اصلی ترین فرآیندهای هر سازمان بزرگی است که اهمیت آن در سازمانهای دانش بنیان به مراتب بیشتر است و این یک اصل مهم است که منابع انسانی بزرگترین سرمایه هر سازمانی می باشند. توسعه منابع انسانی در هر سازمانی نیازمند نگاه جامع و سیاستگذاری کلان دارد که در سیستم قدیم، دانشگاههای کشوربه شدت از این نقطه نظر دچار ضعف بودند. به بیان دیگر سیاست گذاری در سیستم گذشته از پایین به بالا بود که این خود موجب واگرایی و عدم توسعه و پیشرفت دانشگاه می گردد. زیرا نمی توان در یک سیستم واگرا هدف گذاری و برنامه ریزی منسجم داشت.

عدم روشهای ارزیابی یکسان نسبت به متقاضیان در دانشکده ها و یا حتی گروههای آموزشی مختلف

در سیستم گذشته جذب هیات علمی، هیچگونه چارچوب و شاخص ارزیابی مشخصی برای ارزیابی متقاضیان وجود نداشت و رأی و نظر افراد شاخص تصمیم گیری بود. این مسئله از طرفی موجب ناعدالتی و تبعیض می شد و از طرفی در دانشکده های مختلف دیدگاههای مختلفی وجود داشت که موجب تفاوت سطح اساتید جذب شده در دانشکده های مختلف بود. این در حالی است که در فرآیند جدید، شاخصهای معینی برای ارزیابی علمی متقاضیان شامل میزان پژوهش،معدل، سطح دانشگاه، سوابق اجرایی، افتخارات علمی و ... تعریف شده و همه متقاضیان با یک میزان سنجیده می شوند.

اما قطعاً هر سیستمی نقصانهایی نیز دارد، به نظر بنده بزرگترین ضعف سیستم موجود جذب هیات علمی این است که در این فرآیند متقاضیان هیچ ارزیابی بر اساس شخصیت، مسائل روانشناسی و تکنیکهای آموزشی نمی شوند. این امری واضح است که هر شغلی نیازمند توانمندیهای خاص خود است و معلمی که یکی از شغلهای مهم و تاثیر گذار است به طور خاص نیازمند توانمندیهای ویژه­ای است و به صرف اینکه یک فرد در دانشگاهی معتبر درس خوانده و یا نمرات بالایی را کسب کرده نشان دهنده این نیست که فرد مناسبی هم برای امر آموزش دیگران می­باشد. یکی از راهکارهای حل این معضل تفکیک هیات علمی آموزشی و پژوهشی است که در حال انجام است و راه دیگر ایجاد تیمهای تخصصی ارزیابی است که بتواند افراد را از این لحاظ نیز مورد ارزیابی قرار دهند.

 

احمد تنه کار

مسئول دبیرخانه هیات اجرایی جذبدرباره وبلاگ

ما که هستیم؟ به ایمان پر از شک دلخوش
طفل طبعیم و به بازی و عروسک دلخـــوش

پایمان بر لب گـــور است و حریصیــم هنـــوز
با همان هلهله شادیم که کودک دلخـــوش

ماهی تنـــگ، در اندیـــشه دریــــا، دلتنـــگ
ما نهنـــگیم و به یک برکه کوچک دلخـــوش

جـــز دورویــی و ریــــا، ســکه نیندوخته ایم
کودکـــانیم و به سنگینـی قلــک دلخــــوش

بـــاد حیثیــت ایـن مــزرعه را با خود بــــــرد
ما کماکان به همان چند مترسک دلخـوش


موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic