حکمت با طعم درد
آرمانخواهی انسان، مستلزم صبر بر رنجهاست
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 دی 1391 توسط محمدقائم خانی

وقتی همه با هم تکنولوژی را می‌پرستیم! (1)

آیا پیشرفت زندگی فردی و اجتماعی ما با توسعه تکنولوژی و صنایع محقق می‌شود؟

 

همه ما در طول زندگیمان به مفاهیم، باورها و ارزشهای آشکار یا پنهانی متکی هستیم که چتر سنگین و پرنفوذشان  بر جای جای افکار و رفتار روزمره‌مان بویژه در موقع انتخابها و تصمیم‌گیری‌ها سایه انداخته است. در حالیکه بخش بسیار کوچکی از این ارزشها آنچنان اختصاصی‌اند که دامنه شمولشان از خود ما تجاوز نمی‌کند، برخی از آنها مختص خانواده‌ایست که در آن پرورش یافته‌ایم، بعضی عمومی‌ترند و میان یک طایفه، شهر، قوم، منطقه یا در میان مردم یک کشور مشترکند و بالاتر از آن ارزشهایی هستند که در میان بخش عمده‌ای از مردمان جهان در یک مقطع تاریخی خاص مورد پذیرش و اتفاق نظرند. ارزشهایی جهانی که نظام فکر و عمل تقریباً تمام انسانهای امروزین کره زمین را شکل می‌دهد.

    هرچه ارزشی عمومی‌تر باشد آگاهی به آن دشوارتر است. در واقع ارزشهای مشترکتر در لایه های زیرین‌تری از ذهن و روان افراد  مستقر شده‌اند و در نتیجه دیریاب‌ترند، کمتر مورد تشکیک واقع می‌شوند و البته تأثیرات مهمتری هم در افکار و رفتار افراد می‌گذارند. اینجاست که مخاطبین متأهل این متن و البته نه آن متأهل‌نمایانی که تنها چند صباحی روایطی سحطی را مشروع یا نامشروع در پارک و رستوران و سینما می‌گذرانند!- خیلی راحتتر از دیگران متوجه این جملات می‌شوند. در واقع ازدواج یکی از آن اتفاقات سختی است که جهشی ناگهانی در خودآگاهی هرکسی نسبت به ارزشهایی که داشته و بر اساسشان زندگی کرده اما به آنها نیندیشیده، بوجود می‌آورد.  درواقع زمان انکشاف و ظهور بسیار غافلگیرکننده‌ی اینگونه ارزشها زمانیست که ما از تُنگ اجتماعی محدودی که در آن زندگی می‌کنیم خارج شویم و به نحوی مؤثر به تعامل با دیگر مردمان بپردازیم. خودآگاهی بوجود آمده در تقابل مؤثر با یک غیرهم‌رشته‌ای، غیرهم‌دانشگاهی‌، غیرهم‌شهری‌، غیرهم‌وطن، غیرهم‌کیش و البته یک غیرهم‌تمدن به تدریج لایه‌های پنهانتر و بنیادین‌تری از ارزشهایی که بدان معتقدیم افشا خواهد کرد.

    بحث اصلی من بازمی‌گردد به همان اصطلاح عجیب و غریب «هم‌تمدنی». اینکه در دنیای امروز ما می‌توانیم از ارزشهای مشترکی به نام ارزشهای جهانی صحبت کنیم به اینجا بازمی‌گردد که امروز، روز سلطه تمدن واحدی بر کل جهان است که بنیادین‌ترین ارزشهای خود را به عنوان ارزشهای تمام مردمان جهان و حتی تمام طول تاریخ مطرح می‌کند. در واقع تمام مردمان جهان امروز «هم‌تمدن»‌اند و دقیقاً به همین دلیل و به واسطه عدم رویارویی مردم با تمدنی «دیگر»، بسیاری از ارزشهای زیرین و اساسی این تمدن در ناخودآگاه ما و همه جوامع، مورد پرسش قرار نگرفته است و بهتر آنست که بگوییم از استقرار ناخودآگاه به موضوع توجه خودآگاه مبدل نشده است.  یکی از این ارزشهای اساسی مفهوم «پیشرفت» است.

 درباره وبلاگ

ما که هستیم؟ به ایمان پر از شک دلخوش
طفل طبعیم و به بازی و عروسک دلخـــوش

پایمان بر لب گـــور است و حریصیــم هنـــوز
با همان هلهله شادیم که کودک دلخـــوش

ماهی تنـــگ، در اندیـــشه دریــــا، دلتنـــگ
ما نهنـــگیم و به یک برکه کوچک دلخـــوش

جـــز دورویــی و ریــــا، ســکه نیندوخته ایم
کودکـــانیم و به سنگینـی قلــک دلخــــوش

بـــاد حیثیــت ایـن مــزرعه را با خود بــــــرد
ما کماکان به همان چند مترسک دلخـوش


موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات