حکمت با طعم درد
آرمانخواهی انسان، مستلزم صبر بر رنجهاست
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 14 دی 1391 توسط محمدقائم خانی

وقتی همه با هم تکنولوژی را می‌پرستیم! (2)

 

پیشرفت در زندگی فردی: وقتی در وسایل زندگی خلاصه می‌شویم

مفهوم پیشرفت در زندگی فردی ما دقیقاً همان ارزش کلیدی است که ما را مجاب می‌کند همه جور هزینه‌ای را برای رسیدن به آن انجام دهیم. در واقع همواره مجموعه نیروها و جهتگیریهای درونی خود ما، خانواده ما و جامعه ما به سمتی است که با تمام قوا قرار گرفتن در مسیر پیشرفت و صرف تمام سرمایه‌ها و ظرفیتهای فردی و جمعی را در مسیر آن توجیه و حتی تشویق می‌کند. ارزیابی هرروزه ما از خودمان و دیگران بر اساس تعریفی از پیشرفت است که در ما نهادینه شده است. از نظر همه ما کسی که در مسیر پیشرفت پیش می‌رود زرنگ، موفق، خوشبخت و الگوست و کسی که علی رغم همه سرمایه‌هایی که داشته و هزینه‌اش شده دچار انحراف یا توقف در مسیر پیشرفت شده آدمی عقب‌افتاده، گرفتار، بیچاره، ورشکسته و بدبخت است. اما به راستی معنای این پیشرفت که همه زندگی ما را در خود بلعیده چیست؟

 یکنگاه اولیه به خودمان و دور و برمان خیلی سریع ما را به این پاسخهای رایج می‌رساند: «پیشرفت یعنی رسیدن به پول و ثروت، مقام، شهرت و منزلت» این همان نظام انگیزشی بنیادین ایرانیان است که تقریباً اکثر رفتارهای ما را شکل داده است: رفتار سیاسی ما در مجلس و دولت، رفتار ما در قبال نوسان قیمت ارز، نگاه ما به ورزش حرفه‌ای و مهمتر از همه اینها فهم ما ازعلم و دانشگاه که تا حدودی در سرمقاله شماره قبلی به آن پرداخته شد. وجه مشترک تمام این رفتارها اینست که با ارائه تفسیری نازل از مفاهیم فاخری نظیر «سیاست، اقتصاد، هویت و علم»، معانی هریک را به چیزهای بی‌مایه‌ای چون «بازی قدرت، فرصت انباشت ثروت، عرصه نمایش شهرت و پلکان منزلت» فرومی‌کاهد.

    از تحلیل فرهنگی رفتارهای ایرانیان که بگذریم، ویژگی این تعریف از پیشرفت،«اجتماعی بودن» آن است به این معناکه در متن زندگی اجتماعی بروز و ظهور می‌یابد و به همین دلیل به نظر می‌رسد که هنوز وجه مهمتری از ماهیت پیشرفت نزد ما برملا نشده است. پیشرفت وقتی معنای حقیقی دارد که برای فردیت ما، وقتی به خانه می‌رویم یا در تنهایی فرو می‌رویم کارایی داشته باشد. آدم زرنگ و خوشبخت و پولدار و صاحب‌منصب جامعه ما وقتی در انزوای از جامعه قرار می‌گیرد و به قلمرو خصوصی خود بازمی‌گردد چه دارد که خود را خوشبخت و موفق قلمداد کند؟ یا به عبارت دیگر ارمغان موقعیت مالی و اجتماعی خوب برای زندگی شخصی ما چیست؟

     بسیاری پاسخ خواهند داد: «آسایش». همه آن موفقیتهایی که در جامعه می‌یابیم ما را در زندگی شخصیمان به آسایش می‌رساند و آسایش همان معنای اصیلتر وافق غایی مفهوم پیشرفت است که کل رنج‌ها و آلام برای رسیدن به آن تحمّل می‌شود.

یک مرحله پیشتر برویم. آسایش چیست و چگونه حاصل می‌شود؟ به کدام وضع زندگی آسودگی و برخورداری از آسایش را اطلاق می‌کنیم و چه چیزی اگر نباشد خود را بی‌بهره از آسایش تلقی می‌کنیم؟ گمان می‌کنم با من موافق باشید که ما آسایش را معادل رفاه و هردو را معادل«توسعه امکانات و وسایل زندگی» تلقی می‌کنیم. ماحصل شخصی تمام آن عظمت دهان‌پرکنی که همه ما موقع تعریف کردن از ثروت و شهرت و موقعیت آقا یا خانم فلانی به زبان می‌آوریم در زندگی عینی و خصوصی آقا یا خانم فلانی در یک چیز تبلور می‌یابد و آن «وسایل زندگی» ایشان است. ایشان از خانه‌ای بسیار مجهز، تلویزیون صد اینچ، لوازم خانگی بسیار جدید، ماشینی مدل بالا، آخرین مدلهای موبایل و تبلت و نوت‌بوک برخوردار است. نتیجه نهایی پیشرفت در زندگی ما بصورت ابزارها و وسائل زندگی ظهور می‌کند و این امروز بویژه در میان نسل جدید نوظهور که آرمانهای فردی و انتفاع شخصی را بر آرمانهای اجتماعی و سودای شاهانه زیستن نسل قدیم ترجیح می‌دهند یکی از نقاط غایی و سعادت‌بخش حیات فردی است.

 درباره وبلاگ

ما که هستیم؟ به ایمان پر از شک دلخوش
طفل طبعیم و به بازی و عروسک دلخـــوش

پایمان بر لب گـــور است و حریصیــم هنـــوز
با همان هلهله شادیم که کودک دلخـــوش

ماهی تنـــگ، در اندیـــشه دریــــا، دلتنـــگ
ما نهنـــگیم و به یک برکه کوچک دلخـــوش

جـــز دورویــی و ریــــا، ســکه نیندوخته ایم
کودکـــانیم و به سنگینـی قلــک دلخــــوش

بـــاد حیثیــت ایـن مــزرعه را با خود بــــــرد
ما کماکان به همان چند مترسک دلخـوش


موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic