حکمت با طعم درد
آرمانخواهی انسان، مستلزم صبر بر رنجهاست
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 اسفند 1391 توسط محمدقائم خانی

موزه‌ی دین، پارک دینداران یا مجتمع فراغتی دانشجویان؟! (1)

نوحه‌ای بر کالبد بی‌جان مسجد دانشگاه

 

فرض کنید «بازی استراتژیک دانشگاه» (یک چیزی تو مایه‌های سیم سیتی مثلاً!) ساخته شده است. بازی استراتژیک دانشگاه چیست؟ هنوز ساخته نشده است، ولی فرض کنید این مقاله را بعد از آن که ساخته می­شود می­خوانید. فرض کنید «بازی استراتژیک دانشگاه» ساخته شده است و شما اولین کسی هستید که می­خواهید بازی کنید. چه می­کنید؟ به سناریویی که برایتان در نظر گرفته­اند، توجه نکنید. مراحل و ارزیابی و ارزش­های بازی را دور بریزید و سعی کنید با ذهن خالی به این سوال پاسخ دهید که «چه می­کنید؟»

از کدام ساختمان شروع می­کنید؟ یکی از دانشکده­ها یا ساختمان اداری؟ کدام دانشکده؟ کدام ساختمان اداری؟ شایدم جزو گروه­های طرفدار محیط زیست هستید و از فضای سبز شروع می کنید؟ شاید هم طرفدار توسعه انسان محورید! آغاز کارتان جذب اساتید و ثبت نام دانشجویان است؟ اول کدام رشته؟ مدیران دانشگاهی را چطور انتخاب می­کنید؟ از میان اساتید یا بیرون از آن ها؟ نکند مثل همه از پول شروع می­کنید؟ شاید بروید محل درآمدی برای دانشگاه بیابید تا آینده را تضمین کند. چه مقدار از بودجهرا، دولتی و غیردولتی، به آموزش اختصاص می­دهید و چند درصد را خرج چیزهای دیگر می­کنید؟ اصلاً حال و حوصله­ی این بازی را دارید یا حتی نمی­خواهید چشمتان به آن بیفتد؟

«کارگاه ها و مراکز تحقیقاتی مستقل را نگفت.»، «اصلاً کاری به مراکز رشد نداشت.»، «انگار نه انگار که پژوهشکده هم لازم است.»، «به کتب و دروس هیچ اهمیتی نداد.»، «هیچ بحثی از خوابگاه نکرد.»، «پس بخش های خدماتی چه؟» حتما بخشی از شما در ذهنتان به کاستی های سوالات بند بالا فکر کردید؟ شاید سؤالات دیگری هم از همان ابتدا به ذهن برخی رسید. احتمالا عده بسیار کمی چنین نقد کردند که برای چنین کار بزرگی، اصلاًبرنامه و طرح و راهبرد نداشتم. و البته مطالب دیگر. شما از کدام دسته بودید؟ اول شروع کردید و بعدش فکر کردید؟ یا ابتدا فکر کردید و سپس کار را شروع کردید؟ شما چطور آدمی هستید؟

شما چطور آدمی هستید که اصلا مسجدبه ذهنتان هم خطور نکرد؟ جای مسجد کجاست؟ اول کار یا آخر کار؟ اول باید مسجد دانشگاه را ساخت یا اول دانشگاه را؟ چرا مسجد؟ اصلاً چرا باید به مسجد فکر کرد؟ از آن ها نبودید که بگویید «حالا یه جایی می­ذاریم دیگه.»؟ با خود توام، آره با تو. «مسجد به چه درد می­خوره؟» نه، ولی از زمره «مسجد را بهترین جایدانشگاه می ذارم.» که بودی، نبودی؟ نمی گویم با مسجد بدی، ولی واقعاً نمی خواستی مسجد را آخر سر بسازی؟ نمی خواستی مسجدی بزرگ، زیبا، باشکوه و با امکانات زیاد بسازی؟ نمی خواستی همه مسئولان دانشگاه را برای افتتاح مسجد دعوت کنی؟

اصلاً علمی که ذهنتان را شکل داده، می گذاشت از مسجد شروع کنید؟ مسجد دانشگاه، کجای علم است؟ خیلی هنر کنید، برای سوپاپ اطمینان رفتارهای ناهنجار دانشجویان، به فکر ساخت مسجد می افتید. تازه اگر من نمی گفتم، یک از هزار هم به فکر ساخت مسجد نمی افتادید. تا حالا ته دلت صد بار داده نزده ای که «مسجد چه دخلی به علم دارد؟» باور کنم که فارغ از این علمی که بر ذهنت چنبره زده، می گذاریدانشگاه از مسجد شروع شود؟ لازم نیست کتمان کنی چون آخرش خودم هم همینطوری فکر می‌کنم. مسجد در بهترین حالتش، برای ما تزئینی است، همان طور که نماز تزئینی است. در بازی همین طوری فکر می کنی، چون هم اکنون هم همین طوری فکر می کنی. الآن هم که به مسجد می آیی، علمت را پشت درش می گذاری. نمازت را در مسجد می خوانی و برمی گردی و علمت را برمی داری و سر کلاس می روی. مسجد را اندازه بازی هم قبول نداری، باور کن! من هم مثل توام. من و تو هم مثل همه ایم، همه‌ی اهالی علم در این دانشگاه. مسجد را اندازه بازی هم قبول نداریم، باور کن!

مسجد را اندازه بازی هم قبول نداریم که وضعش می شود این دیگر! اصلاً هیچ جای ذهن ما را اشغال نمی کند. برای مایی که مسجد را مدخل اثر در هیچ چیز نمی دانیم، همینی هم که هست، از سرمان زیاد است. اصلا دانشگاه مسجد می خواهد چه کار؟ یک نمازخانه بزرگ داشت بهتر نبود؟درباره وبلاگ

ما که هستیم؟ به ایمان پر از شک دلخوش
طفل طبعیم و به بازی و عروسک دلخـــوش

پایمان بر لب گـــور است و حریصیــم هنـــوز
با همان هلهله شادیم که کودک دلخـــوش

ماهی تنـــگ، در اندیـــشه دریــــا، دلتنـــگ
ما نهنـــگیم و به یک برکه کوچک دلخـــوش

جـــز دورویــی و ریــــا، ســکه نیندوخته ایم
کودکـــانیم و به سنگینـی قلــک دلخــــوش

بـــاد حیثیــت ایـن مــزرعه را با خود بــــــرد
ما کماکان به همان چند مترسک دلخـوش


موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات